Нашите баби са удивителни!
Знаят толкова и правят толкова много неща без необходимостта от съвременните технологии. Замисляли ли сте се за квасеният хляб без мая в пакетче от мaгазина? А за естествено боядисаните великденски яйца с лук и коприва?
И със сапуна е същото. Смесвали са мазнини и сода “по усет”, водели са се от колективния опит, натрупан през поколенията. Днес ползваме улесненията, които ни предлага съвремието и това е добре. Няма нищо лошо да се търси балансът между традициите и иновациите. Все пак изпадането в крайности никога не е добрият избор.
И Пауна се стреми да е балансирана и да взема най- доброто от новото и старото. Ползваме старите рецепти, със съвременни масла и комбинации, а за да сме сигурни в резултата изчисляваме всичко в специален калкулатор. Той показва кое масло какви крайни качества ще придаде на сапуна- дали ще е по- пенлив или по- почистващ, дали ще подхранва или ще е по-твърд. Обичаме експериментите и обичаме да четем за чуждите експерименти.
И понеже знаем, че щом ни четеш си природно любознателна и информирана личност, позволи ни в следващите редове да те запознаем с основите на сапуноправенето. И докато се къпеш, ще знаеш малко повече за твоя ежедневен другар в банята.
Основните съставки на един сапун са мазнини и основа.
Основите, които най- често се използват, са натриева (NaOH) или калиева (KOH). КОН се използва по- често при производството на течни и меки сапуни, натриевата основа всички я познаваме като сода каустик- фаворитът на нашите баби.
Содата е опасен продукт, който трябва да се третира с нужното внимание и уважение. Има избухлив характер и ако не я познавате добре можете да я накарате да кипне. Буквално ?
За целите на сапуноправенето количеството на содата се измерва според вида и количеството на мазнините, които сме избрали да ползваме.
Основната техника за работа със сода каустик се състои от две стъпки:
1. Люспичките сода се разтварят в определено количество течност, най- често вода. При този процес се отделя топлина. Помякога дори запопва да кипи.
2. Разтворът се прибавя към мазнините и се бърка/ пасира известно време докато сместа започне да се сгъстява- процес на сапунификация.
Важно!!!
Ако решите да пробвате да направите сапун у дома, моля имайте предвид следните мерки за безопасност при работа със сода каустик:
– четете много преди да се впуснете в експеримента. Опознайте нейните особености и не я подценявайте!
– обезопасете пространството, изолирайте децата и домашните любимци
– носете ръкавици, предпазни очила, дълги крачоли и ръкави, затворени обувки, приберете косата.
– винаги прибавяйте содата на малки порции към водата с разбъркване. Не обратното! Ще я разсърдите!
– не ползвайте алуминиеви съдове
– подгответе предварително всичко необходимо на работния плот. Планирайте добре процеса.
– осигурете си течаща вода и добро проветрение
– изгарянията с основи като NaOH се неутрализират с киселина. Затова подгответе шишенце с оцет и полейте с него изгореното ако това се случи.
– отново: четете, четете, четете.
И все пак, всичко това не е с цел да ви уплаши, а да направи удоволствието от правенето на сапун именно това- удоволствие.

Маслата са другата основната съставка в правенето на сапун. И определено най- изучаваната. Някога нашите баби не са имали достъп, време и пари да използват голям диапазон от масла и най-често са се ограничавали до мазнина, в която се е готвило вече (рециклиране на пържена мазнина), например слънчогледово олио, както и стара мас, която вече е гранясала и не е годна за консумация. Не може да се каже, че това е много приятна практика и за щастие тя не е част от нашето производство.
Може да се каже, че маслата условно ги разделяме на три основни групи според качествата им:
1. Основни или базови. Те съставляват около 90% от обема на маслата, използвани в сапуна. Към тях можем да приобщим всяка животинска мазнина, слънчогледовото, кокосовото, палмовото, маслиново и т.н.
2. Ценни масла. Те оикновенно са около 10% от общия обем на маслата. Тук влизат бадемово, арганово, кайсиево, масло от малинови семки, от пшеничен зародиш, рициново и още десетки видове уникални и често доста скъпи масла.
3. Етерични масла. Те са силно ароматни и се ползват в малки количества за придаване на неповторим аромат. Трябва да се знае, че те също са доста скъпи и често вдигат драстичо паричната стойност на сапуните. Естествено, не очаквайте аромат като от купешки сапун на масова марка. Те използват силни химични миризми, които са доста интензивни и… синтетични. В тях няма нищо полезно, така че не се подлъгвайте по примамливия аромат. За сметка на тях, етеричните масла притежават уникални качества, но за тях ще говорим по- подробно в следващите статии.
Обикновено смесването на маслата и баланса на качествата им се прави на база собствен опит, много прочетени уроци и статии на други хора и много смятане с вече споменатия калкулатор за сапуни. Ще говорим в следващите статии по- подробно за видовете масла и техните свойства, но като малък анонс ще кажа, че от това какви и колко масла използваме, може да се определи крайният продукт- дали той ще има по- изразени антибактериални свойства, дали ще се пени много, или ще е по- нежен и хлъзгав, и т.н.
Оаквайте в следващите постове по- подробно за някои от предпочитаните от нас масла.
Обичайте се, хранете се добре и си мийте ръцете
