Странен ли ви се струва въпроса? Кака така за какво се използва, нали? Ами за миене, то е ясно! Но както често се случва, простичите неща от бита могат да имат разнородни таланти. И все пак нека започнем с най- прозаичната му употреба.
Сапунът е за миене.
Влизате вкъщи след работа или пазар и започвате ритуала по привеждане в домашен вид. Вероятно първо събувате обувките, разтоварвате торбите с покупките или тежката раница, сменяте дрехите, миете ръцете си. В какъв ред извършвате тези действия е въпрос на навик и предпочитание, но миенето на ръцете с топла вода и сапун остава един от най- важните елементи на хигиена преди да влезнем в досег с предметите у дома. Нищо чудно, сапунът е средство номер едно за почистване и превенция от бактериални и вирусни зарази. А и е едно от най- старите познати на човечеството средства. Има данни от древна Гърция, и по- точно около 2800г пр. Х., когато древногръцкият лекар Гален пише, че сапуна има почистващи и медицински свойства.

Със сапун можете да почиствате не само ръцете си, но и лицето и цялото тяло. Добавените ценни масла и допълнителни съставки в сапуна могат да отговорят на нуждите на различните типове кожа. Например за мазна кожа е много подходяща зелената хума, както и цитрусовите екстракти, като лимонов сок и лимоново масло. За чувствителна и склонна към алергии кожа пък, може да се добавят различни млека- ядкови, зърнени или животински, като любими на много хора са именно козето и овесеното мляко поради хипоалергичните си свойства.
Много хора ползват домашен сапун и за измиване на косата. Но тук е важно да подчертаем, че домашният сапун не е еквивалент на твърдия шампоан. При някои хора, в зависимост от типа и състоянието на косъма и скалпа, след измиванеможе да се създаде усещане за неизмита коса или все едно косъма е покрит с някаква плака. Наистина тези ефекти са строго индивидуални и в моята практика съм видяла двете крайности. От хора, които усещат косата си чиста обемна и лека след измиване, до такива, чиято коса остава на клечки и сплъстена. Ако сте от втория тип, но искате въпреки това да се възползвате от предимствата на домашния сапун, то можете да опитате със следните малки хитрини, които гарантирано ще неутрализират тези ефекти от сапуна:
- Не втривайте сапуна директно в косата и скалпа, а направете между длените си мека пяна, с която да насапунисате косата.
- Не отмивайте сапуна с гореща вода. Използвайте хладка или дори студена вода ако можете да я понесете. Студената вода има още много ползи за скалпа и косата, така че си заслужава да свикнете с нея.
- След измиване на пяната втрийте малко количество оцет по кожата и косъма и изплакнете с вода. Аз държа в банята си шишенце с разтворен във вода домашен ябълков оцет още от дете. Така ме беше научила мама да изплаквам косата си, независимо дали съм ползвала сапун или шампоан от магазина. Оцетът неутрализира много от токсичните съставки в масовата козметика, омекотява косъма и се бори с ефектите на варовитата вода. Най- добрият природен омекотител, който можете да приложите дори на нежната бебешка косица за по- лесно разресване или в пералнята за омекотяване на тъканите.
Друго приложение на сапуна е за пране на дрехи. В момента има тенденция на завръщане към миналите практики и търсене на нова връзка с природата и традициите. В това число влизат много направления на ежедневния живот. Привържениците на идеята за по- натурален живот се преориентират към домашната храна, домашната косметика и средства за хигиена. Също така по- прост начин на прекарване на ежедневието и отричане на консумизма, използване на естествени материали в дома и бита. Най- осезаемо това се наблюдава в стремежа да се елиминира всичко платмасово от ежедневието, особено артикулите за еднократна употреба. Така и домашният сапун бива преоткрит за къпане и миене, но употребата му за пране все още е слаба. Най- вероятно заради твърдата му форма и свързването му с пране на ръка. Е да, искаме да сме натурални като едно време, но никой не би се отказал от удобството на своята пералня. За спауните за пране ще отделя специално време в отделна статия, но от сега мога да заявя, че сапунът за пране има място дори в съвременния дом и модерната пералня.
Моя позната, а и не само тя, ползва домашен сапун дори за миенен на съдове. Отказала се е от еднократните гъби за чинии и токсичното веро и е решила тази дейност с блокче твърд сапун и четка от естествен косъм, която натърква с него.

Във втората част на тази статия ще разгледаме някои по- необичайни и често изненадващи приложения на сапуна.
Сапунът като верен помощник у дома.
- Използвайте го вместо грес. Натъркайте с него скърцащи панти, за люлката в градината, неприятно скърцащо колелце на мебел, дори и тропащи дъски на пода или заяждащи ключове. Ефектът е дори често по- траен от маслото и греста.
- Пръскайте редовно със сапунена вода нападнати от листни въшки растения и те ще си потърсят нос дом.
- Ако домашният ви любимец обича да хапе някоя мебел или домашните ви чехли, натрийте ги със сапун. Гарантирано и изпитано, вкусът на сапуна е меко казано ужасен.
- Сапунената вода, особено ако сапунът е обогатен с цитронела, лавандула или лимон може да служи и за репелент
- В борбата с насекомите, сапунчета с лавандулово масло с анезаменими и срещу молците. Просто оставете няколко между сгънатите дрехи или насържете и окачете в тензухени торбички в гардероба.
- Баба винаги държеше сапунче в кутията си с игли и конци. Когато шиеше някой твърд плат често натриваше върха на иглата в сапуна, за да минава по- лесно през него. А става и за креда.
- Също като огледалото в банята, което се запотява по време на къпане, така и очилата ви могат да се възползват от сапунената вода. Натъркайте с не много наситена пяна с вода и не отмивайте докато имате нужда от този анти- пара ефект.
- Кой не е чувал за добрия стар заклещен пръстен и освобождаването му от подутия пръст със сапунена вода?
- Ако ви предстои мръсна работа а нямате ръкавици или просто не са ви удобни, натъркайте леко пръстите и ноктите си със съх сапун преди да започнете. Така ще създадете тънък защитен слой и ще предпазите ноктите от оцветяване с кал, боя за яйца, цвекло… а и след като намокрите ще имате готова пяна за измиване на ръцете 🙂 Колко удобно!
